Auris ► Центр реабилитации слуха и патологии речи Статті Генетики з'ясували, як розвивається стареча глухота

Генетики з’ясували, як розвивається стареча глухота

Слуховий апарат людини

Стареча глухота розвивається через неполадки в роботі двох генів – ISG20 і TRIOBP, пов’язані з роботою імунної системи і ряду нервових клітин в вухах.

Стареча глухота, або вікова втрата слуху, є однією з головних проблем для літніх людей. За статистикою ВООЗ, понад 25% літніх чоловіків і жінок у віці 65 років страждають від глухоти або зниження гостроти слуху, а також понад половини людей у віці 80 років. На поточний момент дане захворювання невиліковне, хоча його наслідки можна нейтралізувати за допомогою слухових апаратів і вушних імплантів.

Як розповідає Лоуренс Люстіг (Lawrence Lustig) з університету Колумбії в Нью-Йорку (США), в останні роки вчені знаходили і знаходять все більше свідчень того, що проблеми зі слухом в літньому віці розвиваються з генетичних причин, однак конкретні механізми розвитку цієї хвороби так і не були знайдені.

Люстіг і його колеги заповнили цю прогалину в наукових знаннях, провівши масштабну генетичну “перепис”, в якій брало участь понад 50 тисяч американців європейського походження, і близько 120 тисяч жителів Великобританії. Серед них було 6,5 тисячі літніх людей з США та 31 тисяч британців, які страждали від втрати слуху в літньому віці.

В рамках цього дослідження вчені виміряли гостроту слуху у близько п’яти тисяч глухих американців, і зіставили отримані дані з тим, які дрібні мутації містилися в їх геномах і були відсутні в ДНК людей, які не мали проблем з роботою вух.

Досить швидко автори статті знайшли дві “точкових” мутації, які дуже часто зустрічалися серед літніх людей, які втратили слух майже повністю. Одна з них була розташована поруч (але не всередині) з геном ISG20, а неподалік від неї, в околицях гена TRIOBP, перебувала друга “опечатка” в ДНК, пов’язана з втратою слуху.

Виявивши настільки сильний генетичний сигнал, вчені перевірили, чи присутні ці мутації в ДНК глухих жителів Великобританії і в геномі тисячі представників етнічних меншин в США. Ці тести підтвердили, що ISG20 і TRIOBP дійсно пов’язані з розвитком старечої глухоти.

Другий ген, як пояснюють вчені, вже раніше зв’язувався з проблемами зі слухом, однак генетики вважали, що мутації в ньому призводять до втрати слуху в дитинстві, а не в старості. Ген ISG20, що відповідає за роботу імунної системи, раніше не зв’язувався зі старечою приглухуватістю. Як вважають дослідники, мутації в цьому гені і пов’язаних з ним елементах призводять до порушень в роботі клітин хрящової тканини внутрішнього вуха, де він особливо активний.

Що цікаво, обидва цих гена, незважаючи на їх очевидну зв’язок зі старечими проблемами зі слухом, пояснюють лише 8% від загального числа випадків приглухуватості, пов’язаної з генетичними факторами. Це вказує на те, що існують і інші гени, поломки в яких призводять до розвитку глухоти в літньому віці, роблять висновок вчені.

Поділитися:

Вам також може сподобатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зворотний дзвінок