СЛУХОВИЙ АПАРАТ ЛЮДИНИ

Слуховий апарат людини

Слуховий апарат людини – досить важлива складова частина організму людини. За допомогою вуха людина чує звуки, які лунають навколо неї. Також вуха допомагають зберегти рівновагу.

Як побудований слуховий апарат людини?

Слуховий апарат представлений наступними елементами:

  • Зовнішнім вухом;
  • Середнім вухом;
  • Внутрішнім вухом.

Будова та функції зовнішнього вуха

Зовнішнє вухо можна побачити зовні. Складається воно з вушної раковини, зовнішнього слухового проходу та барабанної перетинки. Кожна з зазначених складових виконує свої певні функції. Розглянемо функції, які виконують складові частини зовнішнього вуха.

1. Вушна раковина, її функції:

  • збирає звуки;
  • перенаправляю їх далі, у зовнішній слуховий прохід.

2. Зовнішній слуховий прохід, його функції:

  • здійснює передачу звукових коливань від зовнішнього вуха до барабанної порожнини середнього вуха. Довжина зовнішнього слухового проходу у дорослої людини близько 2,5 см;
  • наявність сальних залоз, які продукують сірку. Таким чином, виконується захист вуха від мікробів та шкідливих бактерій.

3. Барабанна перетинка, її функції:

  • відокремлення зовнішнього вуха від середнього.

Будова та функції середнього вуха

Середнє вухо являє собою порожнину, що заповнена повітрям; розташоване воно за барабанною перетинкою. Ця перетинка з‘єднується з носоглоткою євстахієвою трубкою. Її головна функція – врівноваження тиску з обох боків барабанної перетинки. Тому у випадках, коли людина відчуває закладення вух, відбувається рефлекторне позіхання/ковтання. Найменші за розмірами кістки в організмі людини також знаходяться в зоні середнього вуха. Це молоточок, коваделко та стрємєчко. Вони передають коливання звуку із зони зовнішнього вуха у внутрішнє, а також посилюють звукові коливання.

Будова та функції внутрішнього вуха

Ця частина слухового апарату людини вважається досить складною. Внутрішнє вухо за своєю чудернацькою формою нагадує своєрідний лабіринт. Тому нерідко його так і називають «лабіринт». Внутрішнє вухо людини складається з таких частин:

  1. Порогу та півколових каналів. Їх основна функція – збереження рівноваги та знаходження (розташування) тіла людини у просторі.
  2. Равлики, які містять рідину. В цю частину вуха під виглядом вібрації надходять коливання звуків. В порожнині равликів розташовано кортів орган, що прямо відповідає за слухові відчуття. Він складається з великої кількості волоскових клітин (близько 30 тис.), що вловлюють коливання звуків та надсилають сигнал до слухової області в корі головного мозку людини. Цікавим є той факт, що кожна з цих клітинок реагує на конкретну частоту звуку. Тому, у випадку, коли волоскові клітинки атрофуються, спостерігається зниження слуху та людина більше не чує частоти, за яку несла відповідальність атрофована клітинка.

Будова та функції слухових провідних шляхів

Слухові провідні шляхи являють собою осередок волокон нервових закінчень. Їх основна роль – передача нервових імпульсів від равликів до центрів слуху, що знаходяться в скроневих ділянках мозку людини. В цій зоні здійснюється обробка та аналізування системних звуків (приклад — мовлення). Передача слухового сигналу до центрів мозку людини від зовнішнього вуха здійснюється дуже швидко (швидкість сягає, в середньому, 10 мс).

Механізм сприйняття звуків

Вухо поетапно виконує перетворення звуків в механічні коливання барабанної перетинки та кісточок слухових, далі – відбувається коливання у равлику рідини. Наостанок – відбувається перетворення коливань в електричні імпульси, які поступають в зону скроневої частки головного мозку людини за допомогою провідних шляхів центрального слухового апарату. В зоні скроневій в головному мозку відбувається розпізнавання та обробка отриманих даних.

Отримані нервові імпульси мозок людини перетворюються на звук. Також мозок отримує важливі, додаткові відомості. Таким чином, людина має змогу відрізняти висоту та гучність звуків, часовий проміжок між миттю уловлювання звуку лівим та правим вухами, що дає змогу людині зрозуміти напрямок надходження звуків. Мозок людини виконує миттєвий аналіз не лише відомостей, що потрапляють у кожне окреме вухо, але також має неймовірну можливість, яка проявляється у поєднанні отриманих звукових сигналів у єдиний звук. Також варто зазначити, що мозок людини зберігає шаблони відомих людині звуків (це звуки, які людині добре відомі). За допомогою цих наявних шаблонів мозок досить швидко розрізняє знайомі звуки від незнайомих. У випадках, коли слух знижується, до мозку надходять хибні відомості, гучність звуків зменшується. В результаті, виникають помилки в інтерпретації звукових сигналів. Аналогічні складнощі виникають у людині в процесі старіння, травмування голови, розладах неврологічного характеру.

Тому, для підтримки нормального функціонування слухового апарату людини дуже важливо, щоб мозок людини функціонував нормально.

Фахівці клініки «Ауріс» допоможуть вам зробити правильний вибір слухового рішення. Якщо вам уже відомо про зниження вашого слуху – запишіться на прийом і отримаєте повноцінну консультацію по слухопротезуванню.

Поділитися:

Вам також може сподобатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зворотний дзвінок